Publikacje

Pretekst literacki

Gdy opowiadamy lub czytamy dziecku pierwsze historie, większe znaczenie ma nasz głos i jego modulacja wpływająca na emocję maluszka niż sama fabuła.
Gdy dziecko łączy przyjemność, ciepło i poczucie bezpieczeństwa z chwilami nad książką, samo zaczyna upominać się o więcej. Z czasem jednak zaczyna przychodzić z tą samą ulubioną książką i prośbą „Poczytaj mi mamo”.
Wspólne czytanie staje się miłym rytuałem, który pozwala celebrować dzieciństwo. Uspokaja, ułatwia zasypianie, wypełnia potrzebę kontaktu, którego czasami brakuje w ciągu zapracowanego dnia.

 

Czy można chcieć więcej? Oczywiście. Można wykazać się szelmowsko przebiegłym planem wychowawczym i spotkania z książką planować w sposób świadomy jako preteksty literackie.

 

Co to jest pretekst literacki?
To praca przez zabawę na podstawie tekstu literackiego. Niech ulubiony tekst stanie się pretekstem do:

  • wspólnych i samodzielnych zabaw w ciągu dnia
  • rozwiązywania dużych problemów stojących na drodze małego człowieka
  • kształtowania pozytywnych postaw i nawyków zgodnych z rozwojem dziecka
  • odkrywania i kształtowania zdolności i wrażliwości artystycznej

 

Tekst literacki, poza niezaprzeczalną wartością, jaką jest jego poznanie, jest dopiero początkiem, schematem, na który nakładacie własne życie, przyzwyczajenia, to co lubicie najbardziej, za czym tęsknicie, co Was czasem trapi lub straszy spod łóżka.

Spróbujcie zamienić dziecięcy pokój w najprawdziwszą Nibylandię, namalujcie mapę Stumilowego Lasu, do którego chadzacie na spacery z psem, poczujcie siłę, przygotowując wspólnie sok z Gumijagód i napiszcie list do smutnej królewny. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni.

 

To doskonała zabawa, która kształci cały szereg cech i umiejętności w dziecku, od kreatywnego myślenia po kompetencje językowe. A co najważniejsze to prawdziwy, emocjonalny kontakt z literaturą, który pozostanie na wiele lat i nie da się zagłuszyć ani przez przymus lekturowy, ani przez odtwórcze „przerabianie” tekstów szkolnych. Dziecko wychowane w duchu edukacji kulturowo-literackiej nie ma w szkole problemów z takimi współczesnymi bolączkami jak czytanie ze zrozumieniem, a literaturę postrzega jako zbiór kontekstów kulturowych i odniesień będących kierunkowskazem w życiu. 

Publikacje – pozostałe:

  • Kto uczy a kto bawi? Czyli o roli współczesnego rodzica.

    Dziecko doskonale bawiąc się, wiedząc, że odkrywa nowe światy, nie czuje się okradane z dzieciństwa. Jeżeli rodzic potrafi być przewodnikiem i towarzyszem a nie wciela się przy tym w przedwojennego belfra, doskonale wprowadzi dziecko w fascynujący świat nauki, literatury, a przede wszystkim świat wartości.

    więcej

Relacja z warsztatów

Kraków 2012

Kraków 2012

Cykl kreatywnych spotkań, które realizowaliśmy wspólnie z Empikiem, Famigą, Sztukolotnią i ŻyWą Pracownią. więcej »

Rekomendacje

mama trójki dzieci:

bardzo mądra i przemyślana AKCJA!... »

Katarzyna:

Ciekawe, sami często czytamy bajeczki a potem udajemy postaci z tych właśnie utworów, czasami brakuje nam pomysłów na zabawy, chętnie przeczytamy co robią inni... »

Mama Kasia:

Mi podoba się pomysł. Wreszcie coś głębszego i realizowanego z głową.Jestem za tym, będziemy śledzić i gratulujemy.... »

Ania:

Fantastyczny pomysł, mam nadzieję, że akcję uda się wypromować medialnie. Chciałabym, by jej idea trafiła również do przedszkoli, w których jakość literatury prezentowanej dzieciom pozostawia wiele do życzenia. Trzymam kciuki!... »

Paula i Mirek Pilars:

ZABAWA W ZMIENIANIE Naszej trzy i pół letniej córeczce czytamy codziennie wieczorem . oczywiście na zmianę. Czasem licytujemy się ile książek przeczytamy... »

Agnieszka:

akcja jest super my czytamy od urodzenia, mamy mnostwó książeczek i teraz to córeczka która ma 22 miesiące ma już swoje ulubione bajki które wybiera i przybiega do mnie i mówi baja baja tu ja co oznacza, że jest czas na czytanie.... »

jedna z mam:

Może dzięki tej akcji rodzice będą mieli gotowe pomysły od innych rodziców na to, by pokazać swoim dzieciom,że treścią książki można się bawić.Bardzo dobry pomysł.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2018