Inspiracje

Groszkowe Księżniczki - warsztaty art-recyklingowe

Na podstawie baśni H. Ch. Andersena ze zbioru baśni Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał program Trzeci.

 

Każda mała i duża dziewczynka choć raz w życiu chciała być Prawdziwą Księżniczką. Ale, jak wygląda taka królewska córka? Czy nosi długie blond włosy, związane w warkocz, czy też krótkie, krucze podpięte po bokach? Czy jeśli nie ma korony na głowie i pięknej szaty to jest coś po czym można ją rozpoznać?
Wielki problem miał książę z bajki H. Ch. Andersena Księżniczka na ziarnku grochu kiedy u bram swojego zamku zobaczył piękną, przemokniętą dziewczynę, podającą się za księżniczkę, ale bez korony i pięknych szat. Bardzo mu się ta dziewczyna spodobała, ale nie wiedział, jak sprawdzić czy mówi prawdę. Z pomocą przyszła królowa, która wiedziała, że prawdziwe księżniczki są bardzo delikatne. Schowała więc małe ziarnko grochu pod dwudziestoma materacami i dwudziestoma pierzynami, aby sprawdzić czy dziewczyna je wyczuje…
Znacie zakończenie tej baśni?

 


Baśni, bajek i legend o księżniczkach znamy całe mnóstwo, łatwo jest więc na podstawie jednej z nich zaproponować dzieciom własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie księżniczki lub księcia.
My na warsztatach w Empiku wykonaliśmy "Groszkowe księżniczki", szmaciane laleczki z główkami wypełnionymi grochem. Przeglądamy więc szafy w poszukiwaniu starych, nieużywanych już ubrań i zamiast wyrzucać je do kosza, zamieniamy je w piękne szaty księżniczki. Jest to świetny sposób na wspólne uporządkowanie szafy naszego dziecka.Do wykonania takiej lalki potrzebujemy: kawałka białego materiału, skrawki lub kolorowe materiały (stare bluzki lub T-shirty), kolorowe sznureczki, wełny lub nitki. Z białego materiału wycinamy kwadrat o boku co najmniej 15cm i prostokąt o dłuższym boku równym bokowi kwadratu.
Na środek kwadratu kładziemy garstkę grochu, do wypełnienia główki można użyć również  skrawków materiałów lub waty. Łapiemy materiał za rogi, podnosimy szmatkę do góry i związujemy sznureczkiem. Powstałe zawiniątko będzie główką laleczki.Prostokątny kawałek zwijamy w rulonik i obwiązujemy go włóczką tak by usztywnić rączki naszej laleczki. Następnie przywiązujemy je na krzyż do główki i mamy już bazową konstrukcje.Teraz, czeka nas prawdziwe wyzwanie, czyli wybór odpowiedniego materiału na spódniczkę, fartuszek i pelerynkę. To zadanie okazało się najbardziej czasochłonne i to nie tylko dla dziewczynek. Chłopcy wykonujący rycerza, wojownika czy księcia również mieli z tym nie mały problem.

Aby wykończyć nasze laleczki, na koniec długopisem lub pisakiem malujemy im buźkę, można również przyszyć koraliki lub guziczki na oczka. Wełna natomiast, idealnie nadaje się na włosy, warkocze czy kucyki.

A oto i kolekcja księżniczek, wojowników i rycerzy!
 

autor pomysłu i prowadzący warsztaty: ŻyWa Pracownia

 


 

www.zywapracownia.pl

Inspiracje – pozostałe:

 • Jak rozruszać naszych małych detektywów?

  Chusta animacyjna, a w warunkach domowych koc lub prześcieradło, to idealne miejsce dla detektywów szukających przygód! Wystarczy tylko zaciemnić pokój i zaświecić latarkę. Dobra zabawa gwarantowana!

  więcej
 • Żeglarskie przygody z kotem Kolumba

  "Diego – Kot Krzysztofa Kolumba" to książka długa, mogąca momentami doprowadzić naszego kilkulatka do znudzenia... a my nie możemy do tego doprowadzić! Wystarczą krótkie przerywniki. My - Dwie Justyny, proponujemy cztery sprawdzone podczas warsztatów w Empiku metody.

  więcej
 • Po co zwierzakom futerko?

  Zwierzątka z wielu dziecięcych książek posiadają milutkie, puszyste, cieplutkie ubranka, które chronią je przed zimnem, ale czy kilkudniowa podróż na zamarzniętej, lodowej krze to nie zbyt duże wyzwanie dla futerka małego Baltika?

  więcej
 • Opowieść o przedmiotach domowego użytku

  Inspiracja przygotowana przez artystki z Sztukolotni w ramach cyklu wakacyjnych spotkań dla dzieci i rodziców "Czytać - tak! Ale jak?" w Krakowie.

  więcej
 • W świecie bajek

  Nasze ulubione zabawy z córeczka na podstawie ulubionych książek mogę nazwać: "W świecie bajek". Minimalna liczba uczestników to dwie osoby, jeśli potrzeba więcej osób do zabawy wykorzystujemy wtedy lalki lub pluszowe maskotki. Takie zabawy zmuszają do znajomości bajek oraz ich rozumienia, dlatego też najlepszy wiek dzieci uczestniczących to 4-6 lat.

  więcej
 • Teatrzyk niewielki

  W chwili, gdy rozpoczynamy spektakl nasze łóżko zamienia się w scenę. Na dywanie ułożone są lalki, misie i inne zabawki, które z ciekawością oglądają przedstawienie. Mama jest narratorką, a także w razie potrzeby zmienia głos i bohater jest jak żywy...

  więcej
 • Zabawa w załogę Czarnego Rekina, czyli wanną przez ocean

  Do tekstu literackiego Bogusława Michalca "Piraci. Księga morskich opowieści"

  więcej
 • Jestem potwór. Miło mi Cię poznać!

  Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, niepokoi ich ciemność a bogata wyobraźnia podpowiada najstraszniejsze scenariusze, zorganizuj bal potworów.

  więcej
 • Skąd biorą się potwory? Odkrywamy z Bolkiem i Lolkiem

  Gdy maluch po raz kolejny budzi nas płaczem w nocy, nie chce spać przy zgaszonym świetle a już samo pozostanie w pustym pokoju jest wyczynem, proponujemy pokazać dziecku skąd biorą się potwory.

  więcej
 • Oswajamy potwory z Bolkiem i Lolkiem

  Maluchy często boją się potworów, które czają się pod łóżkiem, w szafie, w ciemnym kącie dziecięcego pokoju.

  więcej

Relacja z warsztatów

Kraków 2012

Kraków 2012

Cykl kreatywnych spotkań, które realizowaliśmy wspólnie z Empikiem, Famigą, Sztukolotnią i ŻyWą Pracownią. więcej »

Rekomendacje

mama trójki dzieci:

bardzo mądra i przemyślana AKCJA!... »

Katarzyna:

Ciekawe, sami często czytamy bajeczki a potem udajemy postaci z tych właśnie utworów, czasami brakuje nam pomysłów na zabawy, chętnie przeczytamy co robią inni... »

Mama Kasia:

Mi podoba się pomysł. Wreszcie coś głębszego i realizowanego z głową.Jestem za tym, będziemy śledzić i gratulujemy.... »

Ania:

Fantastyczny pomysł, mam nadzieję, że akcję uda się wypromować medialnie. Chciałabym, by jej idea trafiła również do przedszkoli, w których jakość literatury prezentowanej dzieciom pozostawia wiele do życzenia. Trzymam kciuki!... »

Paula i Mirek Pilars:

ZABAWA W ZMIENIANIE Naszej trzy i pół letniej córeczce czytamy codziennie wieczorem . oczywiście na zmianę. Czasem licytujemy się ile książek przeczytamy... »

Agnieszka:

akcja jest super my czytamy od urodzenia, mamy mnostwó książeczek i teraz to córeczka która ma 22 miesiące ma już swoje ulubione bajki które wybiera i przybiega do mnie i mówi baja baja tu ja co oznacza, że jest czas na czytanie.... »

jedna z mam:

Może dzięki tej akcji rodzice będą mieli gotowe pomysły od innych rodziców na to, by pokazać swoim dzieciom,że treścią książki można się bawić.Bardzo dobry pomysł.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2018