Inspiracje

Po co zwierzakom futerko?

 

Które zwierzaki maja futerko? Do czego jest ono przydatne? Czy chroni przed zimowym mrozem i chłodem? Odpowiedzi na te pytania są dzieciom doskonale znane.

 

Zwierzątka z wielu dziecięcych książek posiadają milutkie, puszyste, cieplutkie ubranka, które chronią je przed zimnem, ale czy kilkudniowa podróż na zamarzniętej, lodowej krze to nie zbyt duże wyzwanie dla futerka małego Baltika, bohatera książki Barbary Gawryluk Baltik. Pies, który płynął na krze?
 

 

 

Książka ta opowiada przygody pieska Baltika, który w sylwestrową noc przerażony odgłosami wystrzałów sztucznych ogni, zerwał się z łańcucha. Przemierza wioski i miasteczka w poszukiwaniu schronienia i jedzenia, aż spragniony, chcąc napić się wody z rzeki, trafia na zamarzniętą krę lodu. Dryfując tak, przez kilka dni, spotyka się z wielką życzliwością ludzi próbujących go uratować. Ale czy którejś ekipie uda się to, zanim dopłynie do morza...

 


Nie czekając na zakończenie książki sami zabieramy się z dzieciakami za akcję ratunkową. Na początek tworzymy postać Baltika w ciepłym futerku, wycinamy z kartonu odrysowany wizerunek siedzącego pieska wraz z jego odbiciem lustrzanym, tak by po złożeniu go w pół, nasz psiak stał sam. Następnie, wybieramy włóczki na futerko. Jakiego koloru są psy? Czy mogą mieć łatki, paski lub prążki. Czy przydadzą się nam takie włóczki jak zielona, różowa lub niebieska? Ta część zabawy jest świetnym momentem na krótką pogadankę.
Drobniutko tniemy włóczkę i przyklejamy grubą warstwę na brzuszek, łapki i grzbiet tak by naszemu Baltikowi było ciepło na zimnej krze.

 


Gdy psiak jest już gotowy, pora by mali konstruktorzy stworzyli tratwę na która zabierzemy zmarzniętego pieska. Świetnym materiałem są patyki przyniesione ze spaceru po parku. Przycinamy je na odpowiednią długość i łączymy sznurkiem, oplatając go wkoło każdego patyczka. Teraz możemy sprawdzić w wannie lub zlewie jak nasza tratwa z siedzącym na niej Baltikiem utrzyma się na wodzie.

 


Akcja ratunkowa zakończona - Pies uratowany!

 

 

autor pomysłu i prowadzący warsztaty: ŻyWa Pracownia


 

www.zywapracownia.pl

Inspiracje – pozostałe:

 • Groszkowe Księżniczki - warsztaty art-recyklingowe

  Baśni, bajek i legend o księżniczkach znamy całe mnóstwo, łatwo jest więc na podstawie jednej z nich zaproponować dzieciom własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie księżniczki lub księcia. A jaki jest nasz sposób?

  więcej
 • Jak rozruszać naszych małych detektywów?

  Chusta animacyjna, a w warunkach domowych koc lub prześcieradło, to idealne miejsce dla detektywów szukających przygód! Wystarczy tylko zaciemnić pokój i zaświecić latarkę. Dobra zabawa gwarantowana!

  więcej
 • Żeglarskie przygody z kotem Kolumba

  "Diego – Kot Krzysztofa Kolumba" to książka długa, mogąca momentami doprowadzić naszego kilkulatka do znudzenia... a my nie możemy do tego doprowadzić! Wystarczą krótkie przerywniki. My - Dwie Justyny, proponujemy cztery sprawdzone podczas warsztatów w Empiku metody.

  więcej
 • Opowieść o przedmiotach domowego użytku

  Inspiracja przygotowana przez artystki z Sztukolotni w ramach cyklu wakacyjnych spotkań dla dzieci i rodziców "Czytać - tak! Ale jak?" w Krakowie.

  więcej
 • W świecie bajek

  Nasze ulubione zabawy z córeczka na podstawie ulubionych książek mogę nazwać: "W świecie bajek". Minimalna liczba uczestników to dwie osoby, jeśli potrzeba więcej osób do zabawy wykorzystujemy wtedy lalki lub pluszowe maskotki. Takie zabawy zmuszają do znajomości bajek oraz ich rozumienia, dlatego też najlepszy wiek dzieci uczestniczących to 4-6 lat.

  więcej
 • Teatrzyk niewielki

  W chwili, gdy rozpoczynamy spektakl nasze łóżko zamienia się w scenę. Na dywanie ułożone są lalki, misie i inne zabawki, które z ciekawością oglądają przedstawienie. Mama jest narratorką, a także w razie potrzeby zmienia głos i bohater jest jak żywy...

  więcej
 • Zabawa w załogę Czarnego Rekina, czyli wanną przez ocean

  Do tekstu literackiego Bogusława Michalca "Piraci. Księga morskich opowieści"

  więcej
 • Jestem potwór. Miło mi Cię poznać!

  Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, niepokoi ich ciemność a bogata wyobraźnia podpowiada najstraszniejsze scenariusze, zorganizuj bal potworów.

  więcej
 • Skąd biorą się potwory? Odkrywamy z Bolkiem i Lolkiem

  Gdy maluch po raz kolejny budzi nas płaczem w nocy, nie chce spać przy zgaszonym świetle a już samo pozostanie w pustym pokoju jest wyczynem, proponujemy pokazać dziecku skąd biorą się potwory.

  więcej
 • Oswajamy potwory z Bolkiem i Lolkiem

  Maluchy często boją się potworów, które czają się pod łóżkiem, w szafie, w ciemnym kącie dziecięcego pokoju.

  więcej

Relacja z warsztatów

Kraków 2012

Kraków 2012

Cykl kreatywnych spotkań, które realizowaliśmy wspólnie z Empikiem, Famigą, Sztukolotnią i ŻyWą Pracownią. więcej »

Rekomendacje

mama trójki dzieci:

bardzo mądra i przemyślana AKCJA!... »

Katarzyna:

Ciekawe, sami często czytamy bajeczki a potem udajemy postaci z tych właśnie utworów, czasami brakuje nam pomysłów na zabawy, chętnie przeczytamy co robią inni... »

Mama Kasia:

Mi podoba się pomysł. Wreszcie coś głębszego i realizowanego z głową.Jestem za tym, będziemy śledzić i gratulujemy.... »

Ania:

Fantastyczny pomysł, mam nadzieję, że akcję uda się wypromować medialnie. Chciałabym, by jej idea trafiła również do przedszkoli, w których jakość literatury prezentowanej dzieciom pozostawia wiele do życzenia. Trzymam kciuki!... »

Paula i Mirek Pilars:

ZABAWA W ZMIENIANIE Naszej trzy i pół letniej córeczce czytamy codziennie wieczorem . oczywiście na zmianę. Czasem licytujemy się ile książek przeczytamy... »

Agnieszka:

akcja jest super my czytamy od urodzenia, mamy mnostwó książeczek i teraz to córeczka która ma 22 miesiące ma już swoje ulubione bajki które wybiera i przybiega do mnie i mówi baja baja tu ja co oznacza, że jest czas na czytanie.... »

jedna z mam:

Może dzięki tej akcji rodzice będą mieli gotowe pomysły od innych rodziców na to, by pokazać swoim dzieciom,że treścią książki można się bawić.Bardzo dobry pomysł.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2018