Inspiracje

Opowieść o przedmiotach domowego użytku

Cyk, brrrrrrrrr, stuk, puk, tu ru ru ru tik tik ssssssss...!

Pierwsza niedziela sierpnia upłynęła pod znakiem muzyki, zagadek i dobrze znanych wszystkim dzieciom przedmiotów. Dzięki książce Wandy Chotomskiej Od rzeczy do rzeczy odkryliśmy, że zwykłe domowe przedmioty mają różne zastosowanie, a korzystając z nich stworzyliśmy własną mini-orkiestrę.

 

Książka Wandy Chotomskiej Od rzeczy do rzeczy to opowieść o przedmiotach domowego użytku. Przedmioty opisane są w sposób osobowy. Wybrane i odczytane krótkie fragmenty tekstu mogą stać się zagadkami - jaki to przedmiot? Przykładowo:

- "nosi różne kroje spódnic, lubi tańczyć, gdy się zmęczy stoi w kącie..."

- "pożera wodę żarłocznie jak smok, potrafi być gniewny, gwiżdże jak parowóz gotowy do odjazdu..."

Nagrodą za odgadnięcie może być przeczytanie całej czytanki o przedmiocie.

Można też odnaleźć przedmioty z książki w domu i spróbować wymyślić, do czego mogą nam posłużyć...? A wystarczy ułożyć je jedno obok drugiego i zagrać!
Podczas warsztatów w Empiku, przedmioty zostały dodatkowo podzielone na drewniane/papierowe, plastikowe i metalowe.

 

      


W ukryciu, za parawanem, wybrane dzieci stukały w konkretne przedmioty, wydobywały przeróżne dźwięki, a reszta uczestników odgadywała z jakiego materiału wykonane są przedmioty słyszane w danej chwili.

Następnie, Nasza mini-orkiestra stała się inspiracją do wykonania z dziećmi grzechotki, którą każdy mógłby zabrać do domu. Wystarczy połączyć taśmą klejącą dwa kubeczki, uprzednio chowając w środku kilka ziaren fasoli lub odrobinę kaszy.

 


Zakończeniem naszego spotkania z książką Wandy Chotomskiej Od rzeczy do rzeczy było wymyślenie do niej opowieści o naszych kubkach, które przemieniły się w grzechotkę. Pomysły dzieci zaskoczyły kreatywnością zabranych wokół rodziców!

Cyk, brrrrrrrrr, stuk, puk, tu ru ru ru tik tik ssssssss... do dzieła!
 

 

autor pomysłu: Duet Justyn

warsztaty-sztukolotnia.blogspot.com

Inspiracje – pozostałe:

 • Groszkowe Księżniczki - warsztaty art-recyklingowe

  Baśni, bajek i legend o księżniczkach znamy całe mnóstwo, łatwo jest więc na podstawie jednej z nich zaproponować dzieciom własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie księżniczki lub księcia. A jaki jest nasz sposób?

  więcej
 • Jak rozruszać naszych małych detektywów?

  Chusta animacyjna, a w warunkach domowych koc lub prześcieradło, to idealne miejsce dla detektywów szukających przygód! Wystarczy tylko zaciemnić pokój i zaświecić latarkę. Dobra zabawa gwarantowana!

  więcej
 • Żeglarskie przygody z kotem Kolumba

  "Diego – Kot Krzysztofa Kolumba" to książka długa, mogąca momentami doprowadzić naszego kilkulatka do znudzenia... a my nie możemy do tego doprowadzić! Wystarczą krótkie przerywniki. My - Dwie Justyny, proponujemy cztery sprawdzone podczas warsztatów w Empiku metody.

  więcej
 • Po co zwierzakom futerko?

  Zwierzątka z wielu dziecięcych książek posiadają milutkie, puszyste, cieplutkie ubranka, które chronią je przed zimnem, ale czy kilkudniowa podróż na zamarzniętej, lodowej krze to nie zbyt duże wyzwanie dla futerka małego Baltika?

  więcej
 • W świecie bajek

  Nasze ulubione zabawy z córeczka na podstawie ulubionych książek mogę nazwać: "W świecie bajek". Minimalna liczba uczestników to dwie osoby, jeśli potrzeba więcej osób do zabawy wykorzystujemy wtedy lalki lub pluszowe maskotki. Takie zabawy zmuszają do znajomości bajek oraz ich rozumienia, dlatego też najlepszy wiek dzieci uczestniczących to 4-6 lat.

  więcej
 • Teatrzyk niewielki

  W chwili, gdy rozpoczynamy spektakl nasze łóżko zamienia się w scenę. Na dywanie ułożone są lalki, misie i inne zabawki, które z ciekawością oglądają przedstawienie. Mama jest narratorką, a także w razie potrzeby zmienia głos i bohater jest jak żywy...

  więcej
 • Zabawa w załogę Czarnego Rekina, czyli wanną przez ocean

  Do tekstu literackiego Bogusława Michalca "Piraci. Księga morskich opowieści"

  więcej
 • Jestem potwór. Miło mi Cię poznać!

  Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, niepokoi ich ciemność a bogata wyobraźnia podpowiada najstraszniejsze scenariusze, zorganizuj bal potworów.

  więcej
 • Skąd biorą się potwory? Odkrywamy z Bolkiem i Lolkiem

  Gdy maluch po raz kolejny budzi nas płaczem w nocy, nie chce spać przy zgaszonym świetle a już samo pozostanie w pustym pokoju jest wyczynem, proponujemy pokazać dziecku skąd biorą się potwory.

  więcej
 • Oswajamy potwory z Bolkiem i Lolkiem

  Maluchy często boją się potworów, które czają się pod łóżkiem, w szafie, w ciemnym kącie dziecięcego pokoju.

  więcej

Relacja z warsztatów

Kraków 2012

Kraków 2012

Cykl kreatywnych spotkań, które realizowaliśmy wspólnie z Empikiem, Famigą, Sztukolotnią i ŻyWą Pracownią. więcej »

Rekomendacje

mama trójki dzieci:

bardzo mądra i przemyślana AKCJA!... »

Katarzyna:

Ciekawe, sami często czytamy bajeczki a potem udajemy postaci z tych właśnie utworów, czasami brakuje nam pomysłów na zabawy, chętnie przeczytamy co robią inni... »

Mama Kasia:

Mi podoba się pomysł. Wreszcie coś głębszego i realizowanego z głową.Jestem za tym, będziemy śledzić i gratulujemy.... »

Ania:

Fantastyczny pomysł, mam nadzieję, że akcję uda się wypromować medialnie. Chciałabym, by jej idea trafiła również do przedszkoli, w których jakość literatury prezentowanej dzieciom pozostawia wiele do życzenia. Trzymam kciuki!... »

Paula i Mirek Pilars:

ZABAWA W ZMIENIANIE Naszej trzy i pół letniej córeczce czytamy codziennie wieczorem . oczywiście na zmianę. Czasem licytujemy się ile książek przeczytamy... »

Agnieszka:

akcja jest super my czytamy od urodzenia, mamy mnostwó książeczek i teraz to córeczka która ma 22 miesiące ma już swoje ulubione bajki które wybiera i przybiega do mnie i mówi baja baja tu ja co oznacza, że jest czas na czytanie.... »

jedna z mam:

Może dzięki tej akcji rodzice będą mieli gotowe pomysły od innych rodziców na to, by pokazać swoim dzieciom,że treścią książki można się bawić.Bardzo dobry pomysł.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2018