Inspiracje

Teatrzyk niewielki

1. Ilość uczestników i wiek:
W teatrzyku udział biorą: mama, tata i córka (5,5 lat). W zależności od ilości bohaterów bajki, ilość uczestników się zwiększa. W role bohaterów wcielają się: misie, lalki, maskotki (sarenki, jelonki, króliczki itp.).Członkowie rodziny dają maskotkom głos i nimi poruszają, sprawiają, że zachowują się tak jak jest to opisane w tekście bajki.


2. Opis zabawy:
W chwili, gdy rozpoczynamy spektakl nasze łóżko zamienia się w scenę. Na dywanie ułożone są lalki, misie i inne zabawki, które z ciekawością oglądają przedstawienie. Mama jest narratorką, a także w razie potrzeby zmienia głos i bohater jest jak żywy. Weronika zawsze zajmuje się główną postacią, czyli tytułowy Bambi - wtedy użycza mu głosu, porusza jego nóżkami, głową, rogami. Przedstawia jego uczucia, np. śmiech, szloch, itp. Moja córka bajkę "Bambi" zna już na pamięć, dlatego też zabawa w teatr jest łatwa, przyjemna i całej rodzinie sprawia wiele radości i przyjemności. Poniżej przedstawiam fragment tekstu bajki oraz krótki opis:
"... Bambi czuł, że traci już siły, kiedy usłyszał głos Faliny:
- Jesteś silniejszy, Bambi, pokonasz go!
Na te słowa zaatakował rywala z nową siłą i powalił go na ziemię..." (Weronika mówi w odpowiednim momencie, swoim jelonkiem przedstawia jak zwierzątko słabnie, a po słowach ukochanej nabiera nowych sił, walczy a później przytula się do łani).

 

3. Tekst literacki który stał się inspiracją do zabawy:
"Bambi" to pierwszy z tekstów, którego użyliśmy w teatrze. Nie jest on jedyny ale stał się ulubiony i często jest powtarzany.

 

4. Jakie umiejętności dziecko nabywa lub rozwija podczas zabawy; jaką wiedzę przemycamy mu podczas zabawy:
Podczas zabawy dziecko uczy się zapamiętywać, poznaje świat zwierząt, ludzi, uczy się co jest dobre, a co złe oraz co jest fikcją, a co rzeczywistością. Poznaje jak powstaje przedstawienie, wie że zabawki też mogą być naszymi przyjaciółmi, że mogą nam pomóc poznawać świat, a czas spędzony z rodzicami wspólna zabawa wcale nie musi być nudna. Zabawa daje dziecku dużo radości. Bajki pokazują dziecku, że w życiu ważna jest rodzina i przyjaźń, że w trudnych sytuacjach trzeba sobie pomagać, że trzeba służyć pomocą, że nie można się śmiać z biednych, smutnych, samotnych, słabszych. Dziecko przyswaja i chętnie poznaje nowe utwory, które zawierają w sobie głębsze treści. Wzbogacone zostaje słownictwo dziecka (moja córka, gdy napotkamy jakieś nowe słówko pyta co ono znaczy i chętnie go później używa).


Autorka: Anna Suder

Inspiracje – pozostałe:

 • Groszkowe Księżniczki - warsztaty art-recyklingowe

  Baśni, bajek i legend o księżniczkach znamy całe mnóstwo, łatwo jest więc na podstawie jednej z nich zaproponować dzieciom własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie księżniczki lub księcia. A jaki jest nasz sposób?

  więcej
 • Jak rozruszać naszych małych detektywów?

  Chusta animacyjna, a w warunkach domowych koc lub prześcieradło, to idealne miejsce dla detektywów szukających przygód! Wystarczy tylko zaciemnić pokój i zaświecić latarkę. Dobra zabawa gwarantowana!

  więcej
 • Żeglarskie przygody z kotem Kolumba

  "Diego – Kot Krzysztofa Kolumba" to książka długa, mogąca momentami doprowadzić naszego kilkulatka do znudzenia... a my nie możemy do tego doprowadzić! Wystarczą krótkie przerywniki. My - Dwie Justyny, proponujemy cztery sprawdzone podczas warsztatów w Empiku metody.

  więcej
 • Po co zwierzakom futerko?

  Zwierzątka z wielu dziecięcych książek posiadają milutkie, puszyste, cieplutkie ubranka, które chronią je przed zimnem, ale czy kilkudniowa podróż na zamarzniętej, lodowej krze to nie zbyt duże wyzwanie dla futerka małego Baltika?

  więcej
 • Opowieść o przedmiotach domowego użytku

  Inspiracja przygotowana przez artystki z Sztukolotni w ramach cyklu wakacyjnych spotkań dla dzieci i rodziców "Czytać - tak! Ale jak?" w Krakowie.

  więcej
 • W świecie bajek

  Nasze ulubione zabawy z córeczka na podstawie ulubionych książek mogę nazwać: "W świecie bajek". Minimalna liczba uczestników to dwie osoby, jeśli potrzeba więcej osób do zabawy wykorzystujemy wtedy lalki lub pluszowe maskotki. Takie zabawy zmuszają do znajomości bajek oraz ich rozumienia, dlatego też najlepszy wiek dzieci uczestniczących to 4-6 lat.

  więcej
 • Zabawa w załogę Czarnego Rekina, czyli wanną przez ocean

  Do tekstu literackiego Bogusława Michalca "Piraci. Księga morskich opowieści"

  więcej
 • Jestem potwór. Miło mi Cię poznać!

  Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, niepokoi ich ciemność a bogata wyobraźnia podpowiada najstraszniejsze scenariusze, zorganizuj bal potworów.

  więcej
 • Skąd biorą się potwory? Odkrywamy z Bolkiem i Lolkiem

  Gdy maluch po raz kolejny budzi nas płaczem w nocy, nie chce spać przy zgaszonym świetle a już samo pozostanie w pustym pokoju jest wyczynem, proponujemy pokazać dziecku skąd biorą się potwory.

  więcej
 • Oswajamy potwory z Bolkiem i Lolkiem

  Maluchy często boją się potworów, które czają się pod łóżkiem, w szafie, w ciemnym kącie dziecięcego pokoju.

  więcej

Relacja z warsztatów

Kraków 2012

Kraków 2012

Cykl kreatywnych spotkań, które realizowaliśmy wspólnie z Empikiem, Famigą, Sztukolotnią i ŻyWą Pracownią. więcej »

Rekomendacje

mama trójki dzieci:

bardzo mądra i przemyślana AKCJA!... »

Katarzyna:

Ciekawe, sami często czytamy bajeczki a potem udajemy postaci z tych właśnie utworów, czasami brakuje nam pomysłów na zabawy, chętnie przeczytamy co robią inni... »

Mama Kasia:

Mi podoba się pomysł. Wreszcie coś głębszego i realizowanego z głową.Jestem za tym, będziemy śledzić i gratulujemy.... »

Ania:

Fantastyczny pomysł, mam nadzieję, że akcję uda się wypromować medialnie. Chciałabym, by jej idea trafiła również do przedszkoli, w których jakość literatury prezentowanej dzieciom pozostawia wiele do życzenia. Trzymam kciuki!... »

Paula i Mirek Pilars:

ZABAWA W ZMIENIANIE Naszej trzy i pół letniej córeczce czytamy codziennie wieczorem . oczywiście na zmianę. Czasem licytujemy się ile książek przeczytamy... »

Agnieszka:

akcja jest super my czytamy od urodzenia, mamy mnostwó książeczek i teraz to córeczka która ma 22 miesiące ma już swoje ulubione bajki które wybiera i przybiega do mnie i mówi baja baja tu ja co oznacza, że jest czas na czytanie.... »

jedna z mam:

Może dzięki tej akcji rodzice będą mieli gotowe pomysły od innych rodziców na to, by pokazać swoim dzieciom,że treścią książki można się bawić.Bardzo dobry pomysł.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2018