Aktualności

"Czytać - tak! Ale jak?" - relacja z wakacyjnych warsztatów w Krakowie

Cykl kreatywnych warsztatów, które realizowaliśmy wspólnie z Empikiem, Famigą, Sztukolotnią i ŻyWą Pracownią dobiegł końca. W pięć kolejnych niedziel spotykaliśmy się w centrum Krakowa, aby dać się zainspirować książkami i ponieść twórczej zabawie. Zobaczcie, jakie inspiracje udało nam się zebrać:

 

5 sierpnia 2012

Pierwsze warsztaty w ramach akcji Czytać - tak! Ale jak? przygotowały panie z Sztukolotni na podstawie książki Wandy Chotomskiej Od rzeczy do rzeczy. Udało się ożywić przedmioty codziennego użytku, w sposób o jakim sobie nie wyobrażaliście! Zdjęcia oraz opis zabaw możecie zobaczyć w dziale "Inspiracje":

Opowieść o przedmiotach domowego użytku

 

12 sierpnia 2012

Na początku było szaleństwo - happening na Rynku z książkami Wydawnictwa Format To nie jest książka. Burz i twórz! Jak sam tytuł nam wskazuje, to nie jest zwyczajna książka. Jest to jedyna w swoim rodzaju publikacja, z którą można zrobić wszystko, czego nie zrobilibyśmy z innymi książkami. Dlatego zaprosiliśmy dzieci i dorosłych do zabawy! Wyprowadzaliśmy tę "nie-książkę" na spacer, robiliśmy zawody w rzucie "nie-książką" wzwyż, zbieraliśmy jak największą listę jej autorów ("nie-książka", jako przeciwieństwo tradycyjnej książki, nie ma z góry wiadomego autora) i wiele innych ciekawych rzeczy, które tylko z tą publikacja można zrobić.

 

Następnie, ŻyWa Pracownia zaprosiła nas na warsztaty inspirowane książką Barbary Gawryluk Baltic. Pies, który płynął na krze. Usłyszeliśmy historię Baltica, tworzyliśmy futrzanego zwierzaka oraz zbudowaliśmy dla niego tratwę!

Zdjęcia oraz dokładny opis zajęć, jakie przygotowały dla nas panie prowadzące zobaczyć w  dziale "Inspiracje":

Po co zwierzakom futerko?

 

19 sierpnia 2012

Tym razem również zaczęliśmy od książkowego happeningu na Rynku. Przemieniliśmy wszystkich w mole książkowe, a następnie każdy miał możliwość wygryźć bajkowe postacie z waflowych stronic.

 

Po molowych harcach, Duet Justyn przeniósł nas w świat dalekich, morskich podróży na warsztatach w Empiku, inspirowanych książką Andrzeja Urbańczyka Diego – Kot Krzysztofa Kolumba. Dzieci i rodzice mieli okazję poznać żeglarski żargon, stworzyć własny statek, a nawet skonstruować ratunkowy kapok!

Zdjęcia oraz szczegółowy opis inspiracji do zabaw z dziećmi, jakie  przygotowały dla nas Justyny możecie zobaczyć w dziale "Inspiracje":

Żeglarskie przygody z kotem Kolumba

 

26 sierpnia 2012

W czwarty weekend warsztatów zostaliśmy detektywami! Punktem wyjścia stała się książka Martina Widmarka Tajemnica kempingu, a pani Kasia z Famigi zatroszczyła się już o to, aby przenieść wszystkich w świat tajemnic, zagadek i detektywistycznych poszukiwań. Mieliśmy nawet swój namiot, w którym zawsze można się schronić, więc żadne wyzwania nie były nam straszne!

Zdjęcia oraz opis zabaw możecie zobaczyć w dziale "Inspiracje":

Jak rozruszać naszych małych detektywów?

 

2 września 2012

Ostatnie cudowne warsztaty przygotowała dla nas ŻyWa Pracownia. Za inspirację posłużyła nam książka Dla dorosłych i dla dzieci. Baśnie. Wybrał Program Trzeci, a w szczególności baśń H. Ch. Andersena Księżniczka na ziarnku grochu. Wspólnie wykonaliśmy "groszkowe laleczki" i zaprojektowaliśmy im książęce bądź rycerskie stroje.

Zdjęcia oraz dokładny opis warsztatów można w  dziale "Inspiracje":

Groszkowe Księżniczki - warsztaty art-recyklingowe

 

 

Partnerzy:

Aktualności – pozostałe:

 • Wakacyjny cykl warsztatów w Krakowie

  Zapraszamy na cykl kreatywnych, wakacyjnych spotkań dla dzieci i rodziców przy Rynku Głównym w Krakowie. Chcemy uchylić rąbka tajemnicy, skąd osoby prowadzące warsztaty biorą pomysły i jak przygotowują zajęcia, aby były dla dzieci rozwijające i atrakcyjne.

  więcej
 • Relacja z 15. Targów Książki w Krakowie

  W czasie zabaw i spotkań część zespołu przeniosła się do sali seminaryjnej, by po raz kolejny nagrodzić wystawców, którzy szczególnie przyczynili się do uatrakcyjnienia dzieciom pierwszych spotkań z literaturą. W tym roku najciekawsze zabawy literackie zorganizowało wydawnictwo Debit i wydawnictwo Zakamarki. W imieniu dzieci serdecznie im za to dziękujemy...

  więcej
 • Konkurs dla Wydawnictw - druga edycja

  Podczas tegorocznych, jubileuszowych Targów Książki w Krakowie, portal Czasdzieci.pl oraz Wydawnictwo Znak zaprasza wszystkich Wydawców do udziału w kolejnej edycji konkursu.

  więcej
 • Sześć wydawnictw wyróżniowych

  Targi Książki w Krakowie zakończyły się miłym akcentem dla sześciu Wydawców, którzy otrzymali vouchery na kampanie reklamowe i niezwykłe skrzydła moli książkowych.

  więcej
 • Konkurs dla rodziców - nowa edycja!

  Przez cały rok będziemy razem z Wami budować bazę pomysłów na wspólne rodzinne zabawy literackie, bo przecież czytanie książek nie polega tylko na odczytaniu treści i wsunięciu egzemplarza na półkę.

  więcej
 • Oficjalne rozpoczęcie akcji

  Oficjalne rozpoczęcie akcji Czytać – tak! Ale jak? odbędzie się podczas najbliższych Targów Książki w Krakowie (4 – 7 listopada 2011), gdzie rodzice i dziennikarze będą proszeni o rekomendację odbywających się na Targach najciekawszych i najbardziej wartościowych spotkań z literaturą przeprowadzanych w konwencji zabawy dla najmłodszych. Wytypowani wydawcy otrzymują medale od dzieci i kampanie reklamowe od Portalu CzasDzieci.pl.

  więcej

Relacja z warsztatów

Kraków 2012

Kraków 2012

Cykl kreatywnych spotkań, które realizowaliśmy wspólnie z Empikiem, Famigą, Sztukolotnią i ŻyWą Pracownią. więcej »

Rekomendacje

mama trójki dzieci:

bardzo mądra i przemyślana AKCJA!... »

Katarzyna:

Ciekawe, sami często czytamy bajeczki a potem udajemy postaci z tych właśnie utworów, czasami brakuje nam pomysłów na zabawy, chętnie przeczytamy co robią inni... »

Mama Kasia:

Mi podoba się pomysł. Wreszcie coś głębszego i realizowanego z głową.Jestem za tym, będziemy śledzić i gratulujemy.... »

Ania:

Fantastyczny pomysł, mam nadzieję, że akcję uda się wypromować medialnie. Chciałabym, by jej idea trafiła również do przedszkoli, w których jakość literatury prezentowanej dzieciom pozostawia wiele do życzenia. Trzymam kciuki!... »

Paula i Mirek Pilars:

ZABAWA W ZMIENIANIE Naszej trzy i pół letniej córeczce czytamy codziennie wieczorem . oczywiście na zmianę. Czasem licytujemy się ile książek przeczytamy... »

Agnieszka:

akcja jest super my czytamy od urodzenia, mamy mnostwó książeczek i teraz to córeczka która ma 22 miesiące ma już swoje ulubione bajki które wybiera i przybiega do mnie i mówi baja baja tu ja co oznacza, że jest czas na czytanie.... »

jedna z mam:

Może dzięki tej akcji rodzice będą mieli gotowe pomysły od innych rodziców na to, by pokazać swoim dzieciom,że treścią książki można się bawić.Bardzo dobry pomysł.... »

Napisz co mylisz o akcji:
© CzasDzieci.pl 2018